El Sanatları

EL’DEN DÜNYAYA YAYILAN GÜZELLİKLER

El sanatları, milletlerin tarih boyunca sahip oldukları kültürel değerlerini, geleneklerini, göreneklerini, inançlarını, yaşam tarzını yansıtan ve tarihe ışık tutan önemli kaynaklardan biridir. Hayatımızı kolaylaştıran ve güzelleştiren, yaşadığımız mekanlara, kullandığımız eşyalara zarafet ve estetik güzellik katan el sanatları, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ürettikleri eşyaları süsleme çabasının bir sonucudur. İnsan ruhundaki estetik ve zarafetin, hayal gücüyle birleşerek hünerli ellerde muhteşem sanat eserlerine dönüştüğü geleneksel el sanatlarımız, zamanla gelişerek çeşitlilik arz etmiştir. Geçmişten bize intikal eden en değerli kültür mirası olan el sanatlarımız aynı zamanda yöresel özellikleri de yansıtmaktadır. Türk kültürünün korunup yaşatılması, bu değerli mirasa sahip çıkılmasını zorunlu kılmaktadır.

İSMEK’TE EL SANATLARI YENİDEN CANLANIYOR

Kültürel mirasımıza sahip çıkmayı, kaybolmaya yüz tutan geleneksel el sanatlarımızı canlandırıp, yaşatma ve gelecek nesillere aktarmayı amaç edinen İSMEK, verdiği mesleki ve teknik eğitimin yanı sıra, geleneksel el sanatlarımızın pek çok branşlarında da hizmet sunmaktadır.

İSMEK, 2003 yılına kadar “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları” olarak, 2003’ten sonra “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları” adı ile ücretsiz hizmetlerine devam etmiştir. Adına “sanat” kelimesinin ilave edilmesiyle meslek eğitimlerinin yanı sıra geleneksel sanatlar ve el sanatlarının yaşatılması, geliştirilmesi anlamındaki adımlar da büyümüştür.

İSMEK’teki el sanatları eğitimleri kursiyerlerimizin yeteneklerini ortaya çıkarmalarına, kendilerini keşfederek yenilemelerine, yeni bir çevre edinerek sosyalleşmelerine ve en önemlisi de bir meslek sahibi olmalarına yardımcı olmaktadır. Bu eğitimler, aynı zamanda kursiyerler üzerinde rehabilite işlevi de görmektedir.

İSMEK’TE EĞİTİMİ VERİLEN EL SANATLARI

İSMEK branşlarına her geçen gün yenilerini ekleyerek eğitim alanını genişletmekte ve daha çok kursiyere bu eğitim olanağında yararlanma imkanı tanımaktadır. El sanatlarına gösterilen ilgi doğrultusunda 2005-2006 eğitim döneminde de pek çok sanat branşı eklenmiştir. Bu branşlar arasında, Desen Tasarımı, Cam İşlemeciliği, Ahşap Oymacılığı, Deri İşlemeciliği, Örücülük – Şiş Örücülüğü, Telkari, Ahşap Kakma, Mum Süslemeciliği ve Cam Süslemeciliği bulunmaktadır.

   Göster 
Sayı İçerik Başlığı Yazar Gösterim
1 El Nakışı aKosmAn 10978
2 Desen Tasarımı aKosmAn 7275
3 Deri Aksesuarları aKosmAn 5393
4 Cam Süslemeciliği aKosmAn 3240
5 Cam işlemeciliği aKosmAn 2691
6 Cam Boyama aKosmAn 2674
7 Ahşap Oymacılığı aKosmAn 6444
8 Ahşap Boyama aKosmAn 3752
 
+