Ahşap Boyama PDF Yazdır E-posta
Yazar aKosmAn   
Cumartesi, 20 Aralık 2008 07:00
ahşap boyama
 
 Bir çekirdekle filizlenen ve kuşakları saran bir dostluğun öyküsüdür ahşabın hikayesi… Bu hikayenin kahramanı, tüm canlıların uyandığı ilkbaharla uyanır ve kızgın sıcaklarda cömertçe insanoğluna serinleten meyvelerini sunardı. Sonbaharda kızıllara bürünen bu kahraman, kışın zarif ve narin bir karlar kraliçesine dönüşür, görenleri kendine hayran bırakırdı...
 
Ahşap Boyama Nedir?
 
 Ahşap boyama, insan becerisinin ve tasarım kabiliyetinin en güzel örneklerinden biridir. Yeni ya da eskimiş herhangi bir ahşap obje, boyanarak veya yüzey işleme teknikleri kullanılarak farklı bir görünüme kavuşturulabilmektedir.

Ahşap boyama yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Çatlatma yaparken ıslak fırça kullanmamak, kaliteli ham malzeme kullanmaya özen göstermek, zemin boyanırken, bir sonraki kat boyayı uygulamadan önce, son kat boyanın kuruduğundan emin olmak bunlardan bazılarıdır.

Ahşap boyama tekniği, sonsuz renk seçenekleriyle farklı bir dünyanın kapılarını aralamaktadır. Kimi zaman eşyalara farklı bir görünüm verirken, kimi zaman da yepyeni ham bir objeyle yaşanılan mekânlara büyük paralar harcamadan farklılıklar katılabilmektedir.
 
Ahşap Boyama Teknikleri
 
 Ahşap boyama teknikleri; dekupaj, transfer, stencil, boyutlu boya ile uygulama, yaprak varak, folyo varak, kağıt mozaik, peçete tekniği, one stroke, petal porselen, beadosphere ile üç boyutlu dekupaj, kontur rölyef pasta ile peçete kabartma tekniği, beadosphere ile dekupaj kaplama, sedef tekniği, rub-on transfer, antıquıng leather (eskimiş deri dokusu) ve wood graning (ahşap damar görüntüsü)dir.

Ayrıca farklı bir boyut kazandırma teknikleri olarak çatlatma teknikleri söylenebilir. Çatlatma teknikleri ise; mozaik çatlatma, klasik çatlatma, antik çatlatma, timsah kabuğu çatlatma, eskitme, mumlu eskitme ve alkollü eskitme şeklindedir.

Tüm ahşap boyama teknikleriyle ilgili detaylara ahşap boyamanın yapılışı bölümünden ulaşabilirsiniz.
 
+