Ahşap Oymacılığı PDF Yazdır E-posta
Yazar aKosmAn   
Cumartesi, 20 Aralık 2008 07:23
ahşap oymacılığı
 
 Hayal gücümüzün, fiziki imkan ve kabiliyetlerimizin el verdiği ölçüde kendimizi ifade etmenin, duygularımızı anlatmanın bir yoludur ahşap oymacılığı… Ormanda büyüyen bir ağacın kesildikten sonra bittiği düşünülen hayatı, yeniden başlar ahşap oymacılığı sanatı ile...Ahşabı işlerken ona dokunduğumuzda hissettiğimiz sıcaklık, işlenirken çıkardığı sesler ve kokusu ile hala canlı olduğunu bile hissedebilirsiniz…
 
Nedir
Ahşap oymacılığı, tahta levhaları istenilen şekilde kesip oymak şeklinde tanımlanabilir. Oymak tabiri bir yeri oyarak derinleştirmek veya kazımak manasına gelir.
 
Yapılışı
Ağaç oymacılığı kolay ve masrafsız yapılabilen bir sanattır. Öncelikle tahta seçimi yapılır. Tahta seçiminde ağacın genel özelliklerine göre çeşitli faktörler etkindir.
 
Her Mekanda Ahşabın Görkemi

Ahşap oymaları, sandıklar, küçük kutular, bibloluklar gibi hediyelik eşyalarda görürüz çoğu zaman... Malzemesi ağaç olan duvar ve masa saatleri, üzerlerine uygulanan ahşap oymacılığıyla geçen zamanı ayrı bir güzellikte sunmaktadır. Tezhip, hat, ebru, resim gibi bir çok sanatta icra edilen eserleriyse ahşap oyma çerçeveler taşımaktadır kimi zaman.

Ahşap oyma; masa, sehpa, dolap gibi mobilyalara uygulandığındaysa günlük hayatımıza estetik bir boyut kazandırmakta, eşyaları adeta bir sanat eserine dönüştürmektedir.

Bu sanatın en eski örneklerine ise Osmanlı dönemi mimarisinde rastlanmaktadır. Ahşap binaların iç yapısında, dekorunda sıklıkla görülen ahşap oymaları, dış yapısında da özellikle balkon ve merdiven korkuluklarında görülmektedir.
 
 
Cumartesi, 20 Aralık 2008 07:43 tarihinde güncellendi
 
+