Türk İslam Sanatları

ÖZ KÜLTÜRÜMÜZÜN IŞILTILARI GELENEKSEL SANATLAR

Sanat, geçmiş medeniyetlerin tarih boyunca sahip oldukları değerlerin korunup tanınmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında en önemli araçlardan biridir. Her toplum kendini ifade etmek için sanatı kullanmıştır. Sanat aynı zamanda yaşadığımız çevreyi güzelleştiren, ona renk katan bir olgudur. Kültürel değerlerimizin en önemli parçasını oluşturan geleneksel el sanatlarımız, köklü geçmişimizin sanata yansıması olarak günümüze ulaşmıştır. İnsanların gereksinimlerini karşılamak amacıyla çeşitli materyallerden ürettikleri basit ürünler, zamanla insan ruhundaki estetik bakışın bir tezahürü olarak, maharetli ellerde birer sanat eserine dönüşmüşlerdir. Türklerin İslam dinini kabulünden sonra, Türk-İslam sentezinin bir neticesi olarak Türk İslam Sanatları ortaya çıkmış ve bu sanatlar yüzyıllar boyu özenle, sabırla nakış nakış işlenmiştir tarih sayfalarına…

İSMEK’TE TÜRK - İSLAM SANATLARI EĞİTİMLERİ

İSMEK, unutulan ya da unutulmaya yüz tutan pek çok sanat dalına sahip çıkarak, gelecek nesillere aktarma misyonunu başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. İSMEK’te Türk - İslam Sanatları eğitimleri hemen hemen her kurs merkezinde verilmektedir. Üniversitelerimizin Güzel Sanatlar Fakültelerinden mezun olmuş, seçkin usta öğreticilerimiz tarafından verilen eğitimlerde her branşın tanıtımı, tarihi süreci ve gelişimi hakkında bilgi verilmekte, uygulama yapılmaktadır.

2003 – 2004 eğitim - öğretim yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş tarafından halkımızın hizmetine açılan, Üsküdar Sanat Merkezi’nde sadece geleneksel sanatlarımızın eğitimi verilmektedir. Dersler ağırlıklı olarak hüsn- i hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, kalem işi ve sedef işçiliği, ahşap oymacılığı gibi el sanatlarından oluşmaktadır. Üsküdar Sanat Merkezi'nde geleneksel el sanatlarının yanında cam süslemeciliği, filografi, fotoğrafçılık, protokol ve görgü kuralları ve vitray gibi el sanatları dersleri; ayrıca Osmanlıca, Arapça ve İngilizce gibi kültür dersleri de mevcuttur.

   Göster 
Sayı İçerik Başlığı Yazar Gösterim
 
+